Inzerujte na psíčkari.sk

Predám psa    Darujem psa    Kúpim psa   Pes na krytie 
      predám psa             darujem psa           kúpim psa           pes na krytie 

Najčastejšie vyhľadávané plemena psov na psíčkari.sk sú: maltezák, anglický buldog, border kóliamopslíkyorkshirsky terér, jack russell teriérnemecký ovčiaknemecká doga

čítaj viac
1
2

E-shop

Belgický ovčiak
Groenendael
Krajina pôvodu:  Belgicko 
Obdobie vzniku:  stredovek/zač. 19. stor.
Pôvodné využitie: dobytkársky pes
Dnešné využitie: spoločník, služobný pes, strážny pes
Priemerná dĺžka života: 13 - 14 rokov
Výška :  56 - 66 cm
Hmotnosť: 27 - 29 kg

História:

Belgický ovčiak pochádza zo 17. storočia. V tomto období už veľké šelmy napádali stáda pomenej, nakoľko ich počty boli zredukované. Pastiery teda potrebovali menšie, rýchlejšie a vytrvalejšie psy, pomocou ktorých pásli a smerovali svoje stáda. Netrvalo dlho a vznikol pes ľahkej atletickej postavy so vztýčenými ušami. V roku 1891 bol založený spolok chovateľov belgického ovčiaka. Štandard plemena a požiadavky na typ srsti a sfarbenie sa pár krát menili, až v roku 1910 možno hovoriť o modernom ušľachtilom belgickom ovčiakovi.  Jednotlivé varianty BO sa chovali samostatne, nielen čo do typu psa, ale i do územia, o čom svedčia aj názvy jednotlivých typov BO.

Charakteristika:

Groenendael Belgický ovčiak je v FCI registrovaný pod jedným číslom 15, ale v rámci plemena sa odlišujú štyri samostatné varianty, ktoré sa medzi sebou nesmú krížiť, aj na výstavých sa posudzujú samostatne. Líšia sa od seba, dížkou a typom srsti, resp. sfarbenia. Tieto varianty sa volajú groenendael, tervueren, malinois a laekenuis. V USA sú uznané tri typy okrem laekenuisa.

Malinois vznikol v okolí mesta Mechelen, ide o krátkosrstú formu hlavne plavého sfarbenia. Po laekenoisovi je druhým najmenej obľúbeným typom. Jeho zriedkavosť sa dá vysvetliť podobnosťou s nemeckým ovčiakom. Využíva ho hojne polícia pri tažkých výkonoch a záchrananárskych prácach.

Tervueren pochádza z okolia mesta Tervueren, kde bol vyšľachtený metódou úzkej pribuzenskej plenenitby. Má krátku srsť na hlave, vonkajšej strane uší a na prednej strane končatín. Na ostatnej časti tela je srsť dlhšia. Počas vojny mu hrozilo vyhynutie, ale v poslednom desaťročí si získal popularitu hlavne vďaka talentu objavovať narkotiká. Je tiž výborným pomocníkom slabozrakých a nevidiacich.

Groenendael dostal meno podľa mestečka Groenendael južne od Bruselu. Štruktúra a kvalita srsti je rovnaká ako u tervuerena, ale môže byť len v jendoliatej sýtej čiernej farbe.

Lakenois je belgický ovčiak , ktorý dostal pomenovanie podľa zámku Laeken neĎaleko Antverp. Má drsnú. Suchú amierne zježenú srsť. Môže mať len plavú farbu so stopami uhľového tienovania hlavne na papuli a chvoste.

Povaha:belgický ovčiak

Všetky typy belgického ovčiaka sa zhodujú  stavbou tela, ale aj povahovými a pracovnými  vlastnosťami. Belgický ovčiak je aktívny temperamentný pes prekypujúci radosťou z práce a vždy pripravený zasiahnuť. Je inteligentný, rád a ľahko sa učí a dokáže dokonale poslúchať. Jeho skvelá ovládateľnosť, poslušnosť, práca na stope, radosť z obranných disciplín robia z neho skvelého služobného psa. Je sebavedomý, nebojácny, ostrý, ale má jemnú povahu. Je nešťatný pri prehnaných trestoch, hlavne z jeho hladiska nespravodlivých, pretos a snaží majiteľovi robiť len radosť. V rodine je príjemným a pozorným spoločníkom, ochranuje deti. Je skvelý strážca.

 

Lakenois Malinois šteniatko  Malinois  

Tervueren Tervueren šteňa

 

Komentárov 

 
0 #12 doktor 2013-12-23 21:46
Napádanie bude asi problém s výchovou samotného psa a nie s plemenom. Mám maliňáka a je to úžasný pes, má nenormálnu chuť do práce a kopec energie.
No je pravda že niektoré BOM sú prehnane plaché...
Citovať
 
 
0 #11 broňa 2013-08-15 14:52
potrebovala by som poradiť ohľadne môjho malinoisa. je prehnane plachý a boji sa ludi. nemôžem s nim chodiť ani do mesta a ani na prechadzky s cudzími. boji sa a chce ujsť. prosím poraďte.
Citovať
 
 
-2 #10 Ivana 2013-04-29 19:09
Ahojte.
Rada pomôžem a poradím ohľadom šteniatok a psíkov.
Píšte mi na

Rada odpoviem a poradím.
Citovať
 
 
-2 #9 Ada 2013-03-14 09:45
neviem ako vy všetci..ale mne sa nezdá až taký úžasný, keď môjho 7 ročného syna berie ako korisť a napáda ho

Citovať
 
 
+2 #8 Marek 2012-12-19 14:28
ja mam tiez malinoisa krizeneho s nemeckym ovciakom a je to uzasny pes ma 10 mesiacov a milujem ho preto aký je.da sa velmi lahko vycvicit akurat mame problem so skákanim ale je to stale lepsie a lepsie.odporucam ho kazdemu.
Citovať
 
 
+2 #7 monika arvaiova+ 2012-08-14 18:06
ahojte ja mam 10 rokov a tiez mam malinosa a mozem povedat ze je to naozaj dobry pes vlastne mam chovnu stanicu nemeckych a belgickych ovciakov a teraz mam zase steniatka po spiskovych rodicoch a oni no vlastne sucka je vicemajsterkov sveta
Citovať
 
 
+6 #6 Erika 2012-06-24 18:28
Malinios je najkrajši ostatni su spatny pretoze malinios ma krasnu srst a je suprovy mame ich doma 15 sucka na okotiladalsich 5 je to supr :* :*
Citovať
 
 
+3 #5 roman 2012-06-04 05:48
My sme si kúpili malinoisa fenku minulý týždeň a velmi krásne šteniatko akurát všetko teraz hryzie ale nám srackuje trochu aj ked dostáva kvalitné granule Poraďte ako to riešiť
Citovať
 
 
-1 #4 Aďa 2012-03-28 14:29
ahojte niviem si vybrať medzi malinois alebo groendeael.
Citovať
 
 
+7 #3 Didi 2011-11-05 11:27
JA ich mam tervuerenov a mozem povedat ten pes je jeden z najlepsich mame ich vycvicenych na zachranarstinu laviny, zemetrasenia, vodna zachrana sluzba a sak ked pojdete na veb starnku:www.tervueren.wbl.sk tam nas najdete
Citovať
 
 
+5 #2 Kiara 2011-10-23 11:38
Feeeeeees super psik idem ho mat aj ja :-)
Citovať
 
 
+5 #1 Adam 2011-01-29 10:29
Ja asi budem mat Malinoisaaaa :lol:
Citovať
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
Najnovšie inzeráty

Americký band
Predám psa
(20.01.2014)
Argentínska d
Predám psa
(16.10.2013)
Argentínska d
Predám psa
(07.08.2013)
Nemecký ovči
Predám psa
(17.09.2012)Reklamný panel